Conference Program

Over three days, the conference will feature a variety of presentations on a range of subject related to the Kohklux Map and its legacy. We are still accepting late proposals - to present, contact us at info@heritageyukon.ca.

Alphabetically by last name of the first speaker, presenters are so far as follows (program subject to change):

Sheila Greer (Heritage Manager, Champagne and Aishihik First Nations), CAFN Elders TBA: panel "Family and Community Stories About 19th Century Trade and Traders"

Jessica Alfred (Selkirk First Nation) and Victoria Castillo (Yukon College): poster presentation “Cross-Cultural Exchange Along the Yukon River: Chilkat, Northern Tutchone and Hudson’s Bay Company Fur Traders at Fort Selkirk and their Material Culture” 

Ern Bieman (Heritage Information Analyst, Canadian Heritage Information Network): “Case Studies in Digital Preservation for Small and Medium-Sized Institutions”

Ern Bieman (Heritage Information Analyst, Canadian Heritage Information Network): workshop “Digital Preservation Workshop for Small and Medium-sized Institutions” 

Drew Blaney (Culture and Heritage Manager, Tla’amin Nation), Betty Wilson (Tla’amin Nation), Randy Timothy, Sr. (Tla’amin Nation), Bert Finnamore (retired manager of the Powell River Historical Museum): “Tla’amin Place Names Project”

Dylan Burrows (doctoral candidate, University of British Columbia): “Inughuit Abroad: The Transatlantic Trail of Qalasirssuaq, ‘the Christian Esquimeaux,’ 1849-1856”

John Cloud (University of Maryland and Smithsonian National Museum of Natural History): “The Kohklux Maps in Larger Context, Cultural and Cartographic”

Bessie Cooley (Teslin Tlingit Elder), Frances Woolsley (Ta’an Elder), and Linda Johnson (Independent Scholar, Whitehorse): “Travelling with Kohklux and Kandik: Learning from Lives and Landscapes” (Travels With the Maps)

Sheila Greer (Heritage Manager, Champagne and Aishihik First Nations), Sheila Joe [Traditional Stó:lō name: Swaliselwet] (Champagne and Aishihik First Nation and Soowahlie First Nation), CAFN Elders TBA: short powerpoint presentation: “Oral History and On-the-land Investigations of the Kusawa Route.”

Doug Hitch (Independent Scholar, Whitehorse): “Interpreting the Kohklux Maps” (Indigenous Languages in Kohklux Map)

Gary Holton (University of Hawai‘i at Mānoa): “Eyak Place Names and Place-Naming Strategies”

Marina Hulzenga (marinahulzenga.com, Edmonton): art installation "LIMINAL SPACE | AWASITIPAHASKAN” 

heila Joe [Traditional Stó:lō name: Swaliselwet] (Champagne and Aishihik First Nation and Soowahlie First Nation): poster presentation “Kwädą̄y kʼè, Dákeyi Ghàdījal: Really Long-Ago Time, Our Country, We All Travel”

Deborah Kent (Drake University): “Glorious Beyond Description: A Solar Eclipse for American Science, 1869”

Yoko Kugo (University of Alaska Fairbanks): “Memories, Navigations, and Family Histories in Iliamna Lake Yup’ik Place Names,Southwest Alaska”

David Neufeld (Independent Scholar, Whitehorse): “Yukon First Nation Story Mapping: Tr’ochëk and T’äw Tà’är National Historic Site” 

Sally Robinson (Independent Scholar, Whitehorse): "Visual Stories: Yukon Sketch Maps”

Christine Scheyer (University of British Columbia--Okanagan Campus), Louise Gordon (Taku River Tlingit First Nation), Cherish Clarke (Taku River Tlingit First Nation), K’édukà Jack (Taku River Tlingit First Nation), Nicole Gordon (Taku River Tlingit First Nation): “Mapping From Edge of Kohklux Map and the Centre of Taku River Territory”.

Christian Thomas (Cultural Services Branch, Department of Tourism & Culture, Government of Yukon): “Ta’Tla Mun: The lake at the end of the Kohklux Map?”

Norman Easton (Yukon College): "Anthropology and the Construction of Geophysical Cultural Boundaries in the Western Subarctic of North America"